O‘tgan bir yil Surxondaryo viloyati uchun energetika sohasida keng ko‘lamli ishlar, qurilishlar va modernizatsiya yo‘nalishida muhim mavqega ega bo‘ldi. Hukumat va xususiy investorlar hamkorligida elektr energiyasi ishlab chiqarish, gaz ta’minoti va energiya infratuzilmasini mustahkamlash bo‘yicha bir qator loyihalar amalga oshirildi. Yutuqlar esa maqtanarli.
2025-yil viloyatda kichik gidroelektro-stansiyalar (GES) qurib bitkazildi — jumladan, Zarchob-3 GESining quvvati 16 MVtga teng, yillik o‘rtacha ishlab chiqarish quvvati qariyb 69,6 million kVt/soat. Bu stansiya viloyatdagi gidroenergetik qobiliyatni sezilarli darajada oshiradi. Yangi GESlar umumiy elektr energiyasi hajmini oshirishga va mahalliy aholi hamda sanoat rejimi uchun ekologik barqaror energiya ta’minotini ta’minlashga xizmat qiladi. Bu GESlar nafaqat elektr ishlab chiqarishni kengaytirish, balki suv resurslaridan oqilona foydalanish va atrof-muhitni muhofaza qilishga ham yordam beradi. Shuningdek, viloyatda katta miqyosda gazga asoslangan elektr stansiyalari qurilishi rejalashtirilgan. Xususan, bir necha yildan beri loyihalashtirilayotgan 1,560–1,590 MVt quvvatli gaz bilan ishlovchi kombinirovan sikl elektr stansiyasi (CCGT) qurilmoqda. Ushbu stansiya viloyatning energiya tovarlariga bo‘lgan talabini to‘liq qondirish va Yevropa bozoriga eksport potensialini oshirishga xizmat qiladi. Bu kabi yirik stansiyalar energiya xavfsizligini mustahkamlaydi, milliy elektr tizimiga barqarorlikni ta’minlab, gaz resurslaridan samarali foydalanishga yordam beradi.
Shu bilan birga, elektr energiyasini uzatish va taqsimlash tizimlarini takomillashtirish yo‘nalishida ham qator choralar amalga oshirildi. Tizimdagi transformator punktlari va tarmoqlar mukammallashtirilmoqda, bu esa elektr energiyasi yo‘qotilishini qisqartirish va talabni barqaror qondirishga imkon beradi. Bundan tashqari, taraqqiyot choralari viloyatda energiya ta’minotining ishonchliligi va barqarorligini oshiradi.
Bu ishlar aholi va sanoat uchun barqaror va ekologik toza energiya ta’minotini ta’minlaydi, ichki bozor ehtiyojini qondirish hamda mintaqaviy eksport salohiyatini oshirishga xizmat qiladi.